Den nya dammen!
En bild från den nya dammen. Det här har fått bli fiskarnas nya hem. De japanska koikarparna verkar trivas. Labradoren Ella ligger på stenhällen och spanar. Den här nya delen av trädgården har mycket gult i färgskalan. Det har bara blivit så. Kanske är det medvetet omedvetet på något sätt eftersom det är på den här sidan som solen går upp på morgonen, den gula solen från öster. I den här delen av trädgården sitter vi ofta och äter frukost tillsammans med fiskarna. De smaskar sin mat i dammen och vi äter vår på torra land i solens värmande guld.
Nu måste jag skynda mig för nu kommer snart ett gäng trädgårdsbesökare!
Skønt foto. Jeg er vild med den rød-
SvaraRaderagrønne kontrast. Og det er så fint med de grønne pletter i vandet.Det giver et dejligt liv til billedet.
Jette
Njuter av dina bilder, men måste fråga har du ett nät i dammen eller är det något som speglar sig??? Din fina hund är verkligen förtjusande, antar hon är hur mysig som helst, vår Russepuss blir 1 år om 1½ månad.
SvaraRadera@Lotta: Dammfisk + sjöfågeln storskrake = nät över dammen!! ;)
SvaraRadera//Boije
Så fin. Vi går själv i tankarna att bygga en damm.
SvaraRaderaHa en fin vecka.
Kram
Hanna
Så fin den nya dammen är. Har du haft många besökare i din trädgård isommar. Jag har haft loppis hela sommaren och inte kommit från annars skulle jag återigen kommit till din fina trädgård och inhämta lite inspiration
SvaraRaderaFrid och njutning ser dammen ut att ge!
SvaraRaderaSå vackert med en egen damm. Låter mysigt det där med frukost vid dammen! :)
SvaraRaderaTack för ständig inspiration! :)
SvaraRadera