Jag måste erkänna! Nu känner också jag det; längtan efter grönt!! Ljusgrönt spirande gräs i juni. Blommande ängsblommor och varma solstrålar som leker över det gröna gräset. Vad otroligt härligt det skulle vara att sätta sig ner ett tag på den där bänken vid husknuten och mysa i solen! Eller hur?
Tänk att sätta sig där barfota och leka med tårna i det mjuka junigräset.

Den gamla träbänken står och lapar sol.
Gamla spikar och vitnat trä.
Den där bänken är också ett favoritställe för labradorerna. Ella försöker att locka ner Maja med en knut.
Jag håller med dig. Jag har längtat sedan sommaren tog slut. En fin plats du har där!
SvaraRaderaHold ut! Det er ikke lenge igjen....
SvaraRaderaha en fin helg!
klem Mette
Jag känner också en längtan, speciellt nu när solen tittar fram bakom bergstopparna. Än orkar den inte upp riktigt men tids nog så...
SvaraRaderaHa det gott,
Eija
Så Sant........här Ösregnar det och riktigt milt nu....Skönt :)
SvaraRaderadags för lite PARTY
missa inte
S
A
T
U
R
D
A
Y
S
H
O
W
O
F
F
Välkommen att vara med:)
Håkan
Ja, den längtar har börjat här också och lär väl hålla i sej!
SvaraRaderaSå ljuvligt där på bänken bland smörblommor och hundkex! Jag kan riktigt känna dofterna!
En grön injektion - den tackar jag för denna gråa och lite trista lördag!
Lisa
Men vad du retas, tänk om jag kunde trolla. Då skulle jag sitta på den bänken just nu! Men det kan jag ju inte, så jag gör som du drömmer om gräset som kittlar tårna.
SvaraRaderaVarm kram
AnnaMaria
delar din längtan
SvaraRaderaJa här snöar det IGEN...jag vet man ska inte klaga men det är lite mycket nu även om det blir ljusare ute. Nä fram med våren och solen.
SvaraRaderaHa de
Kram Anna
Verkligen något att längta till....
SvaraRaderaKram Helen
Mysigt det ser ut!Har oxå en vovve som gillar att sitta i solstolen eller varför inte hammocken!
SvaraRaderaKram från mig!
fina sommarbilder.
SvaraRaderakram
hanna
Den kommer nog ännu. På senaste åren har sommaren alltid dykit upp, har inte hört att det på en stund inte kommit alls :)
SvaraRaderaDet känns dessutom så mycket bättre efter en stor väntan!
Vilka härliga sommarbilder! Ja, visst längtar man nu. Särskilt en dag som denna då det regnar här och vägarna blir ishala.
SvaraRaderaHa en fin helg.
Kram Marita i Björkhagen
Ja, gu va skönt det ser ut! Att få sitta i solen med en kopp kaffe och pilla med tårna i gräset.. det vore nåt. Superfina bilder som vanligt.
SvaraRaderaJag har inte längtat så mycket men efter att ha sett dina bilder så gör jag det bestämt!
SvaraRaderaHär har varit +6 grader idag.
Ha det gott
Annika
Hehe det som var "priset" var väl äran och en bunt med vykort på huset.. Tyvärr inte en livs ranson av rödfärg :(
SvaraRaderaHärligt med lite gröna bilder föresten.. det tackar vi för! Ps.jag önskar mig fortfarande ett hästinlägg ;)
/charlotta
Visst är det härligt att drömma och längta. Men om vi inte hade årstider så hade vi ju kanske inte längtat. Jag försöker leva i nuet, för annars kommer jag på mig själv med att bara sträva framåt. Fast sådana här dgar med hällregn och nu isgata 'r det inte lätt att låta bli att längta...
SvaraRaderaHa en fin söndag!
Kram Pia
Jag måste erkänna, att jag varit dålig både på att titta in hos dig och på att kommentera på sistone. Men det är alltid en njutning att smyga in här. Som in i en egen hemlighetsfull värld full av dina vackra bilder. Grattis förresten till bubblarna hos Terje. En annan underbar värld att förlora sig i.
SvaraRaderaJag önskar dig en god fortsättning på det nya året.
Kram
Eva
Åhhhhh vad det inlägget gav längtan...
SvaraRaderaDet där gräset...nästan känner det mot mina babymjuka fötter... (jaa, jag har just gjort fotbad så endast ikväll är dom babymjuka, fort går man dom trista igen;)
Men...en del snö har vi...känns som att det dröjer tills gräset är grönt...
Kram Cilla
Jaa, vem läntar inte?? Härliga blekeftermiddagssolsbilder!! Hälsn mimi
SvaraRaderaÅhh, barfota i gräset-känslan hade jag lyckats glömma, nu kommer jag ihåg det igen. Härligt!!
SvaraRaderaJaa vad härligt med sommar. Tunna kläder utan att frysa, och dofterna åh! Men jag har njutit av vintern idag också. Byggde en stoor snögubbe och hjälpte sonen med en snökoja. Vilka fina fäbodbilder du visar. När jag blev med sambo så följde det även med en fäbod på köpet. Vi brukar tillbringa några helger varje år där. Före midsommar är det dock inte så roligt för då kan knotten göra en tokig (fast då får man i allafall se lysmaskar). Kram /Therese
SvaraRaderaVintern kan vara vacker och ha sin tjusning m-e-n den känns bara längre och längre för vart år som går. Men det juvliga sommarhalvåret känns bara kortare och kortare, varför är det så??
SvaraRaderaRoligt att du kände igen dig i Ljustorpsliften :-) Min mamma skötte ofta korvförsäljningen när skolor var där. Ibland kunde det komma upp till sex fullastade bussar med skolungar. Helt otroligt!
Ljuvliga längtansbilder!
SvaraRaderaVi får försöka stå ut! En tröst är ju att det blir lite lägre dag för varje dag...
Är hellre i dina bilder än i mina! =)
SvaraRaderaMen det har rasat från taken idag!! Vi är på väg!!
Dina bilder är så vackra! Jag hittade hit för länge sen och går ofta in och njuter.
SvaraRaderaJag har mist två döttrar de sista två åren och dina bilder gör mig litet gladare igen. De läker försiktigt av all den här skönheten. Med en sådan skönhet i världen kan inte världen vara ful.
Så du har en award att hämta hos mig. Om du vill ha den förstås.
Tack för att du delar med dig av dina fina fina fotografier!
Den här kommentaren har tagits bort av skribenten.
SvaraRaderaHei,
SvaraRaderaDet gikk plutselig opp for meg at jeg hadde glemt å sjekke sommertemaene dine, og der er jo plutselig bloggen stappfull av hagestoff, så da tar jeg deg gjerne med på hageblogger-oversikten. Beklager rotet fra min side!