08 december 2010

Väntan

Visar några fotografier som jag har gjort uppe i sovrummet här i huset. Det vita vinterljuset kämpade sig in i rummet. Som tavlor, fast i verkligheten. Jag låter bilderna tala för sig själv.













Väntan på något, någon, i all evinnerlighet. Tiderna förändras aldrig.
Här i huset vävs nutid och dåtid samman.

13 kommentarer:

  1. Jag gillar första bilden mest, strukturerna i tygen är så fina där, fast alla bilderna är vackra! ha det gott!

    SvaraRadera
  2. Så vackra bilder.Man känner nästan tidens gång.

    SvaraRadera
  3. Underbara bilder med mystik...!
    Lisa

    SvaraRadera
  4. Mystiskt! Är det gårdsspöket som är i farten? Fint ljus i bilderna!
    Ha det gott!/Laila

    SvaraRadera
  5. Så härligt...ditt hus verkar vara helt himelskt och madamen som så stiligt finns me di sinvackra skrud. Mystiskt....
    Kram Anna

    SvaraRadera
  6. ...gillade stämningen i bilderna, men så upptäckte jag tapeten och då tog alla gamla minnen över.
    Hade nämligen en sådan tapet (eller liknande) i mitt rum som barn ochj tonåring. Rummet var egentligen ett litet f.d. kök, med jätteskafferi som jag använde som garderob samt matrumsdel med snedtak (där tapeten fanns) och jag bara älskade min pyttelilla "våning"!

    SvaraRadera
  7. Bilderna är otroligt vackra och samtidigt lite kusliga, kan det vara för att man inte få se ansiktet på personen...är det en besökare från en svunnen tid?

    Glasen i inlägget före är måste-ha-glas, så vackra med sina skira färgtoner och ett som sticker ut.

    Önskar dig en fin em och kväll!
    Kram,
    Regina

    SvaraRadera
  8. Åh, vad dina tapeter är vackra....
    Ett smycke i sig....

    Önskar dig en fin o stämningsfull adventshelg!
    Julkramar Therese

    SvaraRadera
  9. Nu har jag läst din blogg från slut till början! Den är fantastisk! Helt fantastisk! :) Jag älskar ditt språk, dina bilder och alla underfundiga små historier. :) Här har du fått ett nytt fan. Lägger genadt till i läslistan,dig vill jag intemissa i fortsättningen!
    Ha en fin helg!
    //Anna-Karin

    SvaraRadera
  10. Oj lite läskig stämning känner jag...
    Det gröna tyget är fantastiskt!
    Kram fr.mig

    SvaraRadera