07 juni 2010

Min flikrabarber

Nu har växtligheten i min trädgård verkligen tagit fart. Så till den "milda" grad att man nästan blir lite skär om kinderna när någon kommer och hälsar på och vill titta i trädgården. Min flikrabarber har antagit vissa former som är så tydliga att man, även med bästa vilja, inte kan bortse från vad den liknar...


Här hemma, internt mellan oss på gården, går flikrabarbern under namnet kukblomman. Det minsta man kan beskylla den för är att vara diskret. Den står ståndaktigt med de knoppande blomställningarna mot himlen och fluktar på utsikten.


Det här året verkar vara gynnsamt för flikrabarbern. Den växer så att det knakar! Det här var den enda "blomman" som hade överlevt alla decennier av försummelse av trädgården tiden innan vi köpte gården. Den fanns nere i jorden, vilande, och kom upp till ytan när jag tagit bort all sly, träd och annan växtlighet.


Den har vackra flikiga blad.


Saxifragan spanar mot ljuset och ska precis till att slå ut.


En av mina favoriter i trädgården är de blå hostorna. Vattendroppen i dess mitt ser nästan ut som ett öga.

25 kommentarer:

  1. Jösses!!!! Jag har inte en sett hur min flikrabarber såg ut innan den slog ut. Den står i frutäppan. Om den såg ut så hade jag nog flyttat in den till herrtäppan på hösten.
    HA det gott
    Carina

    SvaraRadera
  2. Åh, kära nån då!!!:-) Jag håller med dej och diskret är den ju inte! Tänk, så det kan bli!
    Den har verkligen vackra blad - har aldrig sett något liknande, och visste inte att det fanns en flikrabarber!

    Det växer storartat hos dej nu - så mycket vackert!
    Den hostan var ljuvligt vacker!
    Lisa

    SvaraRadera
  3. Oj!! Den har du pysslat om bra! ;-)
    Väldigt fin bild på hostan!!!
    Ha det gott!
    /Ruben

    SvaraRadera
  4. Fniss;) Jaa, skönt att inte bara jag har "livlig fantasi";) Naturen kan verkligen ta sej alla de former.
    Hosatn bara älskar jag! Egentligen i alla de bladfärger. Underbar bild! Jaa bilder förstås!
    Ha en fin dag! Kram Cilla

    SvaraRadera
  5. Haha! Ja, den är ju lite smått obcsen. Du får skyla den när du har folk hemma. :-)
    Bladen var vackra!

    SvaraRadera
  6. Haha, Gud måtte nog ha tänkt på något helt annat när han skapade den där blomman. Undrar just hur han var lagd, Gud alltså. Får man säga såg eller skändar man då?
    Man behöver inte ha speciellt mycket fantasi för att se vad den liknar:)
    Kanske det är läge för uttrycket:
    "Guds vägar äro outgrundliga"
    Flikrabarbern är en ståtlig växt, jag sådde min från frö för många herrans år sedan, och nu trivs den vid dammen. Din ser ut att frodas alldeles förträffligt av din omsorg, tycker jag mig se.
    Ja, vissa växter har vi fått för våra synders skull. Näe, då, jag kunde bara inte låta bli att dra ett kristet talesätt när jag ändå var inne på den banan:)
    Ha det så himla bra med alla dina "män"!
    Camilla

    SvaraRadera
  7. Hihi, vilka foton du tagit. Verkar rätt spännande i din trädgård, har aldrig sett sån rabarber förut. Verkar vara en tålig rackare som överlevde och växte upp så fint. Underbart foto på hostan.
    Kram till dig
    AnnaMaria

    SvaraRadera
  8. Passande namn ni hittat på! Lite fiberväv när det kommer pryda människor på besök kanske??
    Jättesnygg bild på Hostan. Hälsn Mimi

    SvaraRadera
  9. Hahahahaha, har du fått en kukk i hagen ;-)

    SvaraRadera
  10. Fattar ingenting, hur jag än vänder och vrider på bilden så får jag inte till vad det skulle kunna likna....en microfon kanske, pepparkvarn....hm...ja som sagt, klurigt det här med gåtor.....ger skära kinder är visst ledtråden...måste vara någon slags klubba helt enkelt....du får berätta!
    Ha en fortsatt fin vecka!
    Kram ifrån Peter!

    SvaraRadera
  11. Ha, ha ingen blygsam växt precis..
    Många växter liknar ju både det ena och det andra om man tittar nära men det här var ingen blyg viol precis. ha det gott/Sophia

    SvaraRadera
  12. Vilken ku..l växt du har! *ler*
    Den lämnar verkligen inte mycket över till fantastin! *haha*

    De andra blommorna var fina de med! *blink*
    Ha en skön kväll!
    Kram Elle

    SvaraRadera
  13. Hmmm, verkligen obcena bilder ;-) Men flikrabarbern är mycket vacker.
    Här nere i söder växer det också så det knakar, härligt!

    Cilla♥

    SvaraRadera
  14. Ja alltså, mitt motto är att lära mig något nytt varje dag och idag har jag lärt mig att det finns en växt som heter Flikrabarber. Nu vet jag inte om jag är så glad över den nya kunskapen för växten var......ja obeskrivlig. Om denna växt trivs där "vanliga" Rabarber trivs kan jag bara informera om att hos mig skulle den flikiga släktingen bli helt gigantisk.

    Kram, kram,
    Regina

    SvaraRadera
  15. Vilken vacker hostabild! Och ja... flikrabarbern får en ju allt lite rosa om kinderna:)

    Ha en fortsatt fin vecka,

    Rebecca

    SvaraRadera
  16. Ekivokt så det förslår! Vågad växt den där flikrabarbern. Kul med lite kukblommor bland alla snälla nävor och bleka anueller.

    SvaraRadera
  17. Hej!!
    Fick mig ett gott skratt när jag kikar in här hos Dig....Det behöver jag nu;o)

    Kram Malin

    SvaraRadera
  18. Jo, nog kollade jag lite extra o fick mig ett gott skratt oxå när jag såg bilden. En sådan har ju inte jag! Har faktiskt inte kollat in hur mina rabarber ser ut när dem befinner sig i detta läget... Men fniss vad roligt.
    Kram/
    Ulrika

    SvaraRadera
  19. Ja de här bilderna var liksom inte de som jag var van att få kika på, här inne hos dig :D.

    Svårt att inte se vissa likheter... *skrattar*

    Kram

    SvaraRadera
  20. Hi hi vilken präktig sak.
    Hostan med vattendroppen ser rent ut av som ett vackert konstverk. Juni är en härlig tid om det inte vore så kallt

    SvaraRadera
  21. Ja det var en intressant växt. Jag läste precis ditt förra inlägg om vilken kamera du använder och jag blev överaskad att du inte använder en systemkamera. Inte för att jag är särskilt foto kunnig men du tar ju fantastiska bilder och kul att du gör det med en helt vanlig kamera. Rolig ide att bli testpilot för canon. Kanske ska anmäla mig också =) Mvh johanna

    SvaraRadera
  22. Härligt.....har just visat bilderna för min man.....!!??
    En sådan intressant växt skulle jag vilja ha i min trädgård, något för pryda grannar att kolla på.
    Kram Raina

    SvaraRadera
  23. Hej!
    Hoppas att allt är bra hos dig och det ser jag ju nu att det är. Det växer ju som sjutton.
    Rätt namn på den växten.
    Menar du att din flikrabarb klarar sig hos dig?
    Inte hos mig har försökt två gånger.
    Ha det gott
    Annika

    SvaraRadera
  24. Hahaha...en sån har jag aldrig sett, häftig....
    Din bild på hostan är helt underbar, super fräck

    Ha det gott
    Kram anna

    SvaraRadera